CONEGUEM L’ACCENT DIACRÍTIC:
La nostra unitat didàctica es titula Coneguem l’accent diacrític, correspon a l’àrea de Llengua Catalana i Literatura i va dirigida al Cicle Superior, concretament a 6è d’educació primària.
L’escola on duem a terme aquesta unitat didàctica està situada al petit poble d’Ullastrell (Barcelona). Els nens són de famílies de nivell econòmic, cultural i social mitjà – alt.
CONSIDERACIONS ENTORN EL GRUP
La classe està formada per 20 alumnes, 11 nens i 9 nenes. Hi ha 2 alumnes immigrants i no hi ha cap alumne amb Necessitats Educatives Especials.
Es tracta d’un grup molt treballador i força heterogeni, la qual cosa afavoreix que el treball cooperatiu sigui molt profitós. Tot i això, és un grup mogut i molt xerraire, per la qual cosa les activitats que es plantegen han d’estar ben pautades.
OBJECTIUS
L’objectiu d’aquesta unitat didàctica és conèixer i reconèixer l’accent diacrític i saber-lo aplicar en contextos orals i escrits.
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
La competència bàsica que es treballa en aquesta UD és la Competència comunicativa lingüística i audiovisual
METODOLOGIA
En la nostra unitat didàctica fomentarem activitats teòriques i pràctiques, participatives, col·laboratives i cooperatives.
TEMPORALITZACIÓ
Hi ha 4 sessions d’1h. A cada sessió es realitzaran dues activitats.
ACTIVITAT 1
Activitat d’introducció: La mestra planteja un seguit de preguntes per veure quines idees inicials tenen els seus alumnes sobre l’accent diacrític. A continuació, explica en què consisteix i mostra una taula amb alguns exemples.
ACTIVITAT 2
Es dividirà la classe en grups de quatre (5 grups) i s’assignaran dos parells de mots a cada un. Hauran de buscar les seves definicions al diccionari i, a continuació, es posaran en comú amb la resta de la classe. Es llegiran les definicions i cada alumne haurà de completar la seva fitxa amb les aportacions de cada grup.
ACTIVITAT 3
Es repartirà una fitxa on hi hauran les definicions de diferents mots diacrítics. Cada alumne haurà d’identificar el mot que li correspon a cada definició (els mots es troben en un requadre).
ACTIVITAT 4
Es repartirà una fitxa on hi hauran oracions amb alguns espais en blanc. Els alumnes hauran de completar els buits amb els mots amb accent diacrític que se’ls proporciona per cada una d’elles.
ACTIVITAT 5
Es repartirà una fitxa on hi hauran diferents oracions. A cada una hi haurà una parella de mots amb accent diacrític, però no hi haurà l’accent al mot que li correspon. Els alumnes hauran de saber identificar quin dels dos és el que ha de portar l’accent diacrític.
ACTIVITAT 6
Es dividirà la classe en grups de quatre (5 grups). Es donaran diferents parelles de mots amb accent diacrític i cada grup haurà d’escriure una frase amb cada un dels mots. Després es llegiran les frases que hagi fet cada grup per determinar si són correctes o no.
En aquesta activitat, es donaran unes frases, cada una de les quals tindrà un error relacionat amb el tema que estem treballant, l’accent diacrític. Els alumnes hauran de corregir les frases que se’ls proporcionen i explicar el perquè de cada correcció. Després es resoldrà l’exercici oralment per tal de corregir-lo.
ACTIVITAT 8
Es repartirà un text on tots els accents diacrític han desaparegut. Els alumnes hauran de posar l’accent diacrític allà on calgui. Quan ja els hagin trobat, llegiran el text en veu alta i esmentaran cada mot que ha de portar accent diacrític.
ACTIVITAT 9
L’activitat final consisteix en un joc en el qual tots els alumnes participaran. Es fan dos equips que es col·locaran en dues files davant de la pissarra. La mestra dirà una frase on surti un mot que pot portar o no accent diacrític. El primer de cada fila haurà de sortir corren a la pissarra i escriure’l. El primer equip que l’escrigui correctament té un punt. Quan s’acabi el joc hi haurà un equip guanyador.
AVALUACIÓ
Cada activitat es corregirà oralment i els alumnes hauran de rectificar allò que tinguin malament. La mestra farà una avaluació continuada de:
- Tot el procés i, sobretot, les activitats finals en les quals podrà esbrinar si s’ha assolit l’objectiu de la unitat didàctica: Conèixer, reconèixer i saber aplicar l’accent diacrític en contextos orals i escrits.
- L’actitud a l’hora de fer les activitats.
- Participació a classe.
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada